Do mobiliáře nové muzikoterapeutické místnosti byly dodány také koncovky, které si představíme tentokrát.
Koncovka je lidový dechový nástroj pasteveckých kultur z oblasti Slovenska, pomezí Čech a Moravy. Nicméně flétny tohoto typu byly pravděpodobně vyráběny na celém světě a z různých druhů dřeva nebo také ze zvířecích kostí. Jedná se o tzv. bezdírkovou píšťalu. Změna výšky tónu není prováděna hmaty jako u běžné (zobcové) flétny, otvory pro hmaty zde nejsou. Výšku tónu lze změnit dvojím způsobem. První a zásadní způsob pro terapeutickou práci je změna intenzity výdechu. Čím je výdech silnější, tím je tón vyšší a zároveň hlasitější. Jemný výdech tvoří tón nízký a tichý. Druhá možnost, jak změnit výšku tónu, je zakrytí dolního konce píšťaly – odtud název koncovka. Při zakrytí tohoto otvoru se sníží původní otevřeně tvořený tón o určitý interval, který se směrem k vyšším tónům zmenšuje. Z koncovky se ozývají tóny pentatoniky, které spolu vzájemně příjemně souzní. Hra na koncovku je proto velmi přirozená a zvládne ji opravdu každý.
Do našeho mobiliáře byla dodána sada deseti koncovek vyrobených z bezového dřeva, v ladění D. Toto shodné ladění nám umožňuje rozeznít celou sadu koncovek najednou.
Koncovka má své místo v celostní muzikoterapii právě pro své snadné použití při aktivních technikách, ale také receptivních. Koncovku lze cíleně využít v rehabilitaci poruch dýchání, hlasu, řeči, sluchu nebo pohybového aparátu. Na fotografiích si můžete všimnout, jakou radost dětem hra na koncovku přináší, zažívají totiž vlastní úspěch a to je pro naše děti velmi cenné a potřebné!
Pokud máte chuť si koncovku či jinou píšťalu z rodiny fujarek pořídit, vřele doporučuji osvědčeného výrobce těchto lidových nástrojů pana Víta Kašpaříka z Velkých Karlovic.
Mgr. Veronika Faltusová
speciální pedagog, muzikoterapeut